athlete-body-enjoyment-1263348

Balans vo vode – ako a prečo robí plávanie efektívnejším

  • Robí Vám koordinácia a balans vo vode problém?
  • Máte celkovo dobrú kondíciu napr. pri behu, ale potom prídete do bazéna a máte problém súvisle odplávať 50m?
  • Ťažko sa Vám dýcha pri plávaní na dlhšie vzdialenosti?
  • S ťažkosťou kopete nohami a máte ich problém udržať pri hladine?

Toto sú typické znaky toho, že Vám chýba vo vode balans. Pretože balans ovplyvňuje každý aspekt techniky plávania, existuje priama súvislosť medzi dobrou vyváženosťou telacelkovou výdržou a rýchlosťou vo vode. 

Čo je to balans vo vode a prečo je dôležitý

Na svojej najzákladnejšej úrovni je rovnováha iba o jednom, a to o udržaní tela v horizontálnej polohe a blízko hladiny vody. 

Ak toto dokážete, potom môžete využiť viac vygenerovanej energie na pohyb vpred, čo vedie k lepšej celkovej technike plávania ako aj k rýchlejšiemuefektívnejšiemu plávaniu

 

Individuálne tréningy plávania

Ako si zlepšiť rovnováhu tela a balans vo vode?

Najlepším spôsobom ako si zlepšiť rovnováhu je:

  1. Zistiť, ako sa Vaše telo prirodzene vyrovnáva vo vode.
  2. Naučiť sa upraviť pozíciu tela vo vode. 

Výborným spôsobom ako viete pracovať na svojej rovnováhe vo vode je nasledujúce cvičenie.

Postavte sa v bazéne obomi chodidlami na dno, (hladina vody nech je minimálne na úroveň pásu) nadýchnite sa a položte najprv hlavu a ruky do vody, následne nohy nechajte vystúpiť smerom ku hladine, aby ste dostali telo do horizontálnej polohy. Hlava aj ruky musia byť uvoľnené, nesmú byť v napätí. Takto zistíte svoju prirodzenú polohu tela pri vznášaní. Niekomu nohy plávajú pri hladine, inému sa ponárajú viac pod vodu (väčšina prípadov), je to dané celkovou kompozíciou tela. 

V tejto polohe sa naučte používať hrudník a boky na nastavenie lepšej pozície svojho tela vo vode. 

Ako?

Začnite tlačením svojho hrudníku smerom dole a bokmi hore, kým sa telom nedostanete do horizontálnej pozície blízko hladiny. Zapamätajte si jednoduchú rovnicu: ak stlačíte hrudník smerom dole  = boky sa budú hýbať smerom hore a naopak. 

balans vo vode

Keď Vám toto nastavenie pozície tela vo vode pôjde bez problémov, môžete skúsiť jednoduchú sériu zameranú na balansnastavenie pozície hrudníka a bokov počas plávania:

4×25: Začnite každých 25m s kopaním kraulových nôh s rukami pred telom mierne pod hladinou a potom zľahka prejdite na kraulovú súhru so zameraním na úpravy polohy hrudníka a bokov, ak je to potrebné.

50: Kraul – mierne tempo so zameraním na vyváženú polohu tela.

Nepomáha to?

  • Pozeráte sa dopredu? Ak áno, môže to spôsobovať, že sa Vaše boky potápajú. Keď plávate, sústreďte sa na uvoľnenie krku a pozeranie viac smerom dole namiesto dopredu.
  • Neustále hýbete ramenami? To môže zapríčiniť nadmerné dvíhanie ramien nad vodu, čo spôsobuje ponáranie bokov do hĺbky. Ruku, ktorou dokončujete záber pred telom skúste natiahnuť pod hladinou dopredu a chvíľu ju v tejto polohe podržte než začnete ďalší záber.
  • Ak všetko ostatné zlyháva, skúste použiť pull boy (piškótik) – pomôže Vám to pochopiť, ako dokáže nepatrná zmena v spôsobe, akým je Vaše telo vo vode vyrovnané, ovplyvniť celkovú efektivitu a rýchlosť plávania.
 
balans vo vode

Keď zlepšíte polohu tela vo vode, zlepšíte tiež každý ďalší aspekt Vašej plaveckej techniky. Nabudúce keď pôjdete do vody, skúste chvíľu experimentovať s polohou Vášho tela. 

Zdroj:

https://www.active.com/triathlon/articles/how-swimmers-can-improve-their-body-position

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.