Leto je ideálna príležitosť pre plávanie na otvorenej vode. Nielen preto, že kryté bazény majú letné odstávky a nie všetky kúpaliská majú vhodné podmienky na plavecký tréning, ale hlavne kvôli príjemnej teplote vody a vzduchu.
Čo so sebou prináša plávanie na otvorenej vode oproti plávaniu v bazéne? Čo by ste mali zvážiť?
1. Vhodné plavecké okuliare
Pri plávaní na otvorenej vode by ste nemali podceniť výber vhodných okuliarov. Pri slnečnom počasí sú lepšie tmavšie sklá, minimálne dymové alebo zrkadlové, ktoré tlmia dopad slnečných lúčov a chránia Vaše oči pred UV žiarením.
2. Sledujte orientačné body
Ak plávate v nie veľmi priezračnej vode, buďte pripravení, že pod vodou nedovidíte veľmi ďaleko od seba. Pod vami nie je žiadna čierna čiara, ktorej sa môžete držať a zabezpečiť si tak rovný pohyb vpred.
Preto treba občas vynoriť hlavu nad hladinu a skontrolovať svoju pozíciu. Neznamená to však úplne prestať plávať, ale pozrieť sa nad vodu popri tom ako plávate. Udržíte si tak horizontálnu polohu tela, kým nájdete svoj orientačný bod.
Tiež pomáha vybrať si hneď na začiatku orientačné body (ako napr. dom či strom), okolo ktorých budete plávať, a tak nemusíte tak často vynárať hlavu nad vodu.
3. Užívajte si slobodu pohybu
Na otvorenej vode vidíte, ako ďaleko ste doplávali, máte úplnú slobodu pohybu a pocítite jednotu s prírodou.
V bazéne ste obmedzený jeho dĺžkou, obrátky Vám môžu narušiť dobré tempo a neustále plávanie od steny po stenu môže byť občas ubíjajúce.
Navyše, pri väčšej návštevnosti bazéna a vyhýbaní sa ostatným plavcom môže byť problém dostať sa do svojho rytmu.
4. Plávanie na otvorenej vode – pripravte sa aj na neočakávané vlny
Nielen v mori, ale aj v jazere Vás môže prekvapiť nečakaná vlna, ktorá Vám v nevhodnej chvíli vrazí priamo do úst. Oproti tomu, keď sa Vám táto situácia stane v bazéne, na otvorenej vode nemusíte dočiahnuť na dno a tiež sa nemáte čoho zachytiť. Dôležité je nespanikáriť a snažiť sa dostať naspäť do pohody – najlepšie na to poslúži práve poloha na chrbte, kedy sa môžete uvoľniť a vydýchať. Prípadne si môžete vypomôcť plaveckým spôsobom znak, kedy sa dokážete vydýchať bez straty rytmu z plávania na bruchu.
Prečo plávať aj v chladnejšej vode?
Ak plávate na otvorenej vode aj mimo letnej sezóny, alebo v chladnejšej vode (okolo 22°), znamená to pre Vás nezanedbateľné výhody oproti plávaniu v bazéne, kde sa teplota konštantne pohybuje od 26-30°C. Tu je niekoľko z nich:
- Spaľujete väčšie množstvo kalórií, pretože telo ťažšie pracuje v chlade.
- Bolo vedecky dokázané, že ponorením sa do studenej vody trikrát týždenne zvyšujete počet bielych krviniek, ktoré pomáhajú v boji proti infekciám, posilňujú imunitný systém aktiváciou protilátok a zvýšením rýchlosti metabolizmu.
- Pravidelným vystavovaním sa studenej vode zlepšujete cirkuláciu krvi, pretože studená voda spôsobuje presmerovanie krvného obehu do životne dôležitých orgánov. Vaše telo je tak nútené efektívnejšie cirkulovať krv.
- Zlepšujete termoreguláciu tela – studená voda pomáha obmedziť tepelné straty. Keďže znižuje teplotu telesného jadra, súčasne reguluje celkovú telesnú teplotu.
- Zdravá pokožka a vlasy – studená voda pomáha uzatvárať póry a nevysúša pokožku tak, ako chemicky ošetrená voda v bazéne. Je tiež dobrá pre vlasy, keďže studená voda uzatvára vlasové kutikuly, čo ich robí silnejšími.
- Studená voda preukázateľne pomáha zmierniť príznaky depresie – vzhľadom na to, že ľudská pokožka má vysokú hustotu receptorov na chlad sa ponorom do studenej vody pošle obrovské množstvo elektrických impulzov z nervových zakončení do mozgu, čo môže viesť k antidepresívnym účinkom.
- Studená voda zvyšuje hladinu energie, nervové zakončenia sa postavia a srdce začne pretekať. Je to jeden z najlepších spôsobov, ako sa prirodzene dobiť energiou.
- Maximalizujete schopnosť dýchať, nakoľko studená voda vás prinúti dýchať hlbšie.
- Minimalizujete bolesť – či už ide o chronickú bolesť, bolesti tela, alebo zápal, reguluje nervový systém, zlepšuje funkciu obličiek a celkovo krvný obeh.
Ako vôbec začať s otužovaním? Na úvod aj tak, že nebudete zbytočne prekurovať domácnosť.
Určite do toho netreba skákať po hlave a hnať to od začiatku do extrémov. Tak ako všetko v živote, aj otužovanie by malo mať svoj systém a postupnosť. Mala by to byť aktivita, ktorú chcete vykonávať pravidelne a nie iba raz v živote. Ako teda začať?
- úplne na úvod môže príprava začať napríklad u Vás doma, kedy nebudete zbytočne prehrievať izby, ale budete udržovať nižšie teploty. To sa dá dosiahnuť pravidelnejším vetraním, alebo postupným znížením kúrenia skrz radiátor na minimum, alebo nosením menej vrstiev oblečenia.
- Za ďalšie pripravte seba skrz priame otužovanie vo vode. To by malo prebiehať v niekoľkých etapách a mohli by byť napríklad 4. Viac sa o nich dočítate na tomto odkaze.
Zdroj:
https://www.realbuzz.com/articles-interests/swimming/article/pool-swimming-versus-open-water-what-are-the-differences/
Add a Comment