Dýchanie. Prirodzená vec, ktorú si bežne ani neuvedomujeme. Pri plávaní však zistíme, že dýchanie vo vode je o dosť náročnejšie než dýchanie na suchu. Preto mu budeme venovať niekoľko samostatných článkov.
Mnoho pokročilých plavcov si myslí, že dýchajú správne, no v skutočnosti to nemusí byť vždy pravda. So správnym dýchaním sa Vám bude plávať oveľa ľahšie, budete vo vode vyvážený a navyše sa budete pri plávaní cítiť viac uvoľnene. V tomto článku si povieme, čo je základom plynulého dýchania a ako si ho osvojiť.
Tajomstvo spočíva vo vydychovaní
Celý čas počas plávania by ste mali vydychovať, s výnimkou okamihu, kedy otočíte hlavu za nádychom.
Vydychovať môžete ústami, alebo ústami aj nosom. Dôležité je konštantne vypúšťať prúd bubliniek v čase, keď je hlava pod vodou.
To, čo robí väčšina plavcov je, že pod vodou zadržiavajú dych na jeden, alebo aj dva zábery. Krátko pred nádychom začnú vydychovať vzduch do vody, čo je už príliš neskoro, a tak vydychujú vzduch aj nad vodou, keď vytáčajú hlavu za nádychom. Síce vydychujú do vody pred nádychom, avšak robia to príliš neskoro a príliš málo.
Prečo je dôležité vydychovať konštantne?
- Keď zadržiavate dych, dostávate sa do napätia, čo nie je pre plávanie dobré. Keď vydychujete, uvoľňujete napätie.
- Keď zadržiavate dych, cítite, že sa potrebujete nadýchnuť. Ten pocit nie je nedostatok kyslíka, je to tvorenie CO2. Zadržiavaním dychu udržujete CO2 v krvnom obehu a v pľúcach, čo spôsobuje zúfalú potrebu sa nadýchnuť. Konštantným vydychovaním počas plávania sa zbavujete CO2.
- Mať pľúca plné vzduchu nie je dobré pre pozíciu Vášho tela, pretože hudník sa príliš vznáša. To spôsobí, že sa nohy potopia do väčšej hĺbky a o to viac Vás budú spomaľovať.
- Väčšina plavcov skúša vydychovať krátko predtým, než otočia hlavu za nádychom, alebo v horšom prípade, až keď majú ústa nad hladinou. Pokiaľ sa človek nadychuje týmto spôsobom, nielen že je každý nádych panický, ale zároveň má tendenciu zdvíhať hlavu za nádychom, aby si doprial trochu viac času. Zdvíhanie hlavy však spôsobí, že sa nohy zanárajú viac do hĺbky, čo výrazne spomaľuje každý jeden záber.
Cieľom je teda naučiť sa konštantne vydychovať do vody a cítiť sa pri tom uvoľnene. Pokiaľ ste doteraz dýchali inak, potrebujete si zvyknúť na rozdielny spôsob dýchania, čo môže chvíľu trvať. Dôležité je vytrvať.
Ako na dychanie? Naučte sa potápať!
A to najlepšie v hlbokej vode na kraji bazéna. Je potrebné sa zhlboka nadýchnuť a hneď ako sa dostanete hlavou do vody, začnite silno vydychovať vzduch, buď ústami, alebo ústami aj nosom. Ak nezačnete ihneď vydychovať, alebo nevydychujete dostatočne silno, nepotopíte sa – alebo sa potopíte len trochu a v tú chvíľu budete opäť na hladine. Pri precvičovaní dbajte na to, aby ste vydychovali plynule. Nakoniec by ste mali byť schopný ponoriť sa rovno dole na dno bazéna a vydychovať až kým nebudete potrebovať sa nadýchnuť. Vtedy sa jednoducho odrazíte odo dna a vrátite sa späť na hladinu.
- Ak sa najprv potopíte, ale znova sa opäť dostanete na hladinu, zostaňte tam a vydychujte, až kým sa nepotopíte. Nájdite svoj „prah na potopenie“ a trénujte silné vydychovanie, až pokiaľ sa nedostanete na dno rýchlo a ľahko.
- Na to, aby ste sa pri potápaní cítili viac uvoľnene si môžete predstaviť, že padáte do postele alebo do pohodlného kresla po ťažkom dni. Každý sval vo Vašom tele sa uvoľňuje. A tak klesáte a relaxujete…
- Ak ste prekvapený, ako silno musíte vydychovať, aby ste sa potopili, potom je pravdepodobné, že nevydychujete dostatočne silno pri prevedení kraulového spôsobu.
- Ste prekvapený, ako uvoľnene sa pri tom cítite? Možno si ani neuvedomujete, že ste boli predtým v napätí. Pocit potápania je niečo, čoho sa prirodzene bojíme – a čo nás drží v napätí počas plávania. Ak si zvyknete a budete sa cítiť pri potápaní uvoľnený, môžete veľmi pomôcť svojej plaveckej technike.
- Ak vám to už ide naozaj dobre, môžete vyskúšať sadnúť si na dno bazéna a pozorovať stúpajúce bublinky. Prípadne skúste ešte náročnejší variant, kedy si ľahnete na chrbát.
Pre začiatočníkov: na začiatok skúste plytké dno bazéna, kde sa chytíte okraja a budete ponárať hlavu pod vodu. Keď si na tento pocit dostatočne zvyknete, môžete postupne prejsť do hlbšej vody.
Ako mi môže pomôcť správne dýchanie plávať rýchlejšie?
Keď vydychujete konštantne, plávate hladko a rytmicky. Ak zadržujete dych, dostávate sa do napätia, ktoré bráni v tom, aby ste dokázali cítiť vodu. Okrem toho zadržiavanie dychu spôsobuje aj dvíhanie hlavy, čo vedie k nesprávnej polohe tela. A zrejme najhoršie zo všetkého má za následok to, že si plávanie neužívate.
Pre viac praktických informácií k dýchaniu, môžete pozrieť aj na inštruktážne videá, kde sa dozviete ako spojiť dýchanie s jednotlivými plaveckými spôsobmi.
Zdroj: http://www.swimsmooth.com
Add a Comment