magbo system
swimming-backstroke-arm-movements

Technika plávania – prečo ju nepodceňovať

Ovládanie plaveckých spôsobov je kľúčové pre efektívnejší pohyb vo vode. Nielen pravidelný tréning, ale najmä správna technika plávania je to, vďaka čomu dosiahnete viditeľný progres. Zlepšovaním vašej techniky si budete plávanie viac užívať, budete plávať rýchlejšie a získate množstvo ďalších benefitov.

Čo to znamená keď to rozmeníme na drobné?

1. Zdravé plávanie

Nie je plávanie ako plávanie. Napríklad spôsob, akým pláva stále veľké množstvo rekreačných plavcov prsia s hlavou nad hladinou má niekoľko negatívnych dôsledkov: neprirodzená poloha a neprimerané zaťaženie krčnej chrbtice, väčšie zaťaženie ramien, nerovnomerné dýchanie, nesprávna (vertikálna) poloha tela. Dodržiavaním pravidiel techniky plávania predchádzate nadmernému zaťažovaniu určitých častí tela a zároveň máte istotu, že si daným pohybom neškodíte, ale naopak, pomáhate.

technika plávania kraulového záberuTechnika plávania šprintu

2. Vyššia rýchlosť pri nižšej námahe

Pri správnom prevedení jednotlivých plaveckých spôsobov dokážete využívať vodu vo Váš prospech. Základom je nebojovať proti vode, ale s ňou splynúť. Množstvo ľudí odradí od plávania práve situácia, pri ktorej vynakladajú maximálne možné úsilie a prakticky stoja na mieste. Ako už tušíte, tadiaľ cesta nevedie.

3. Správna technika plávania = ľahšia práca s dýchaním

Možno máte ten problém, že nevládzete plávať dlhšiu vzdialenosť bez únavného zadýchania. Práve správna technika plávania Vám môže dopomôcť k tomu, aby ste toho boli schopní aj bez pocitu, že idete vypľuť dušu.

4. Zapájanie celého tela

Väčšina ľudí, ktorí už majú ako také základy plávania a dokážu vykonať isté plavecké spôsoby majú ten problém, že vydržia plávať súvislo len  krátke vzdialenosti. Nedostatočné nohy, nepríjemné napitie sa vody, nulové splývanie alebo rýchle ruky bez ťahu sú len zlomkom chýb, ktoré sa často vyskytujú pri plávaní súhry. Súhra každého plaveckého spôsobu si vyžaduje zapájanie odlišných svalov, inú dynamiku a prístup, ale majú spoločné to, že pri všetkých by sa malo zapojiť celé telo. Čo to znamená?

  • kopať nohy tesne pod hladinou, aby nepadali ku dnu, nelietali nad vodu, a mali by sa vždy nachádzať za telom, nie pod ním,
  • ležať na vode cez natiahnutie sa tak, aby trup bol rovný a nie zhrbený alebo príliš uvoľnený,
  • dýchanie ústami i nosom napojiť na záber rúk, aby ste sa pri priťahovaní alebo prenášaní rúk nadýchli,
  • pri dokončovaní záberu vnárať do vody najskôr hlavu, potom vydýchnuť cez ústa i nos bubliny do vody a splývať kratšiu dobu pred začatím ďalšieho záberu,
  • ruky zapájať do rytmu a využívať dynamiku záberu na potiahnutie sa pod vodou, treba ich počas zaberania spevniť, aby ste sa o ne mohli oprieť.

5. Efektívnejšie plávanie = efektívnejšie spaľovanie kalórií

Tí, čo dokážu vykonať jednotlivé plavecké spôsoby správne zároveň aj spaľujú omnoho viac kalórií. Preplávať 25 metrov naplno a vydýchavať sa 10 minút nie je také efektívne ako preplávať povedzme 100 metrov súvisle s možnosťou pokračovať po 1 minúte oddychu ďalej. Ak dodržujete správnu techniku, vynakladáte určité množstvo energie pri menšej únave ako keď je Vaša technika plávania nesprávna, čo znamená, že v konečnom dôsledku dokážete zaplávať viac a spáliť tak viac kalórií.

technika plávania

6. Splývanie a estetika pohybu

Myslíme si, že takmer každý vie odlíšiť plavca od neplavca, čo do techniky tak aj prevedenia pohybov. Plavci dokážu ťažiť predovšetkým zo splývania, na ktoré spočiatku vynaložia viac energie, aby sa následne dokázali povoziť a oddýchnuť. Je rozdiel, keď niekto na preplávanie 5 metrov potrebuje asi 4-5 záberov, zatiaľ, čo niekto iný len 1-2 zábery. Do istej miery je to spôsobené dĺžkou tela jednotlivca, ale hlavnú rolu tu zohráva práve efektivita splývania. Tá umožňuje znižovať počet záberov potrebných na preplávanie istej vzdialenosti.

 

Naučiť sa plávať technicky správne určite nie je otázka jedného alebo dvoch tréningov. Je nevyhnutné tomu obetovať určitý čas a zvážiť aj odbornú pomoc trénera. Treba podotknúť, že veľakrát si človek ani neuvedomuje, čo robí pri plávaní zle, a tak si len veľmi ťažko sám pomôže. Preto sme prišli aj s nápadom natočiť Vaše plávanie, aby ste sa mohli vidieť na vlastné oči a urobiť si svoj názor, a samozrejme, mohli si vypočuť aj ten náš.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.