swimming start

Ako začať plávať alebo najprv základy až potom súhra

Začnite s doskou, kopte nohy a zanárajte pri tom hlavu = výborný začiatok

Ak túžite plávať efektívne, ale nemáte žiadne skúsenosti, odporúčame minimálne v začiatkoch využiť služby osobného trénera.

V prípade, že ovládate základné plavecké zručnosti, ako je dýchanie a orientácia pod vodou, vznášanie, splývanie, a chcete sa naučiť plávať bez pomoci osobného trénera, skúsime Vám načrtnúť, ako by ste mohli začať.

Plávať nohy sa oplatí –  predstavujú základ plávania

Plávať nohy na začiatkoch je povinnosť

Väčšinou sa začína kraulovými alebo znakovými, ale v prípade, že sú Vám prirodzenejšie prsia, môžete začať aj nimi. Či už sa rozhodnete pre akýkoľvek plavecký spôsob, vždy je vhodné najskôr precvičovať nohy. Práca nôh podmieňuje správnu polohu tela, ktorá je pre plávanie kľúčová. Treba im preto venovať dostatok pozornosti vo svojom tréningu.

Ľahšie je začať s doskou, pretože Vám poskytne určitú oporu a stabilitu vrchnej časti tela, a bude Vás držať neustále pri hladine. Po natrénovaní s doskou môžete skúsiť plávať nohy aj bez dosky. V tomto prípade však nimi musíte o to lepšie kopať, aby ste sa dokázali udržať na hladine. Aby ste si precvičili dýchanie, vždy pri práci nôh zanárajte hlavu pod vodu. Nad vodou vynárajte hlavu len za nádychom. Nádych nacvičujte takým spôsobom, ako sa vykonáva pri súhre paží a nôh. To znamená, že napríklad v prípade kraula nacvičujte nádych vytočením hlavy do boku.

Paže sú ťahúňom

Plávať pažami až po naučení nôh

Po zvládnutí nôh môžete prejsť na nácvik pohybu paží. Práca paží predstavuje hlavnú hnaciu silu v plávaní. Na to, aby bola maximálne využitá je však nevyhnutné jej správne prevedenie. Aj v tomto prípade je vhodné použiť plaveckú pomôcku, tzv. piškótik. Ten si umiestnite medzi nohy, aby Vám nepadali pod hladinu. V prípade, že máte len plaveckú dosku, môžete rovnako použiť aj tú. Odporúčame to najmä preto, že sa dokážete lepšie sústrediť na správne precvičenie paží, keď nemusíte kopať nohami. Zároveň pochopíte, ako treba vykonávať záber, aby bol čo najefektívnejší. Pri pažiach sa zamerajte aj na načasovanie dýchania, ktoré pri každom plaveckom spôsobe súvisí práve s prácou rúk.

A dostávame sa k plaveckej súhre

Ako správne plávať

Plavecká súhra je posledným bodom, ku ktorému prichádzame až po zvládnutí predchádzajúcich dvoch. Ako už z pojmu „súhra“ vyplýva, ide pri nej o súlad práce nôh a paží tak, aby bola technika prevedenia plaveckých spôsobov čo najefektívnejšia. Zosúladenie jednotlivých pohybov môže byť zo začiatku náročnejšie ako sa na prvý pohľad môže zdať, pretože je potrebné sa sústrediť na viacero pohybov súčasne. V tomto bode sa zároveň často začínajú vyskytovať rôzne chyby v technike a plavec sám si ich ani nemusí uvedomovať. Preto je dobré ak je plavcovi počas tréningu k dispozícii človek, ktorý sa plávaniu rozumie a vie na prípadné nedostatky upozorniť.

Konkrétne prvky techniky jednotlivých plaveckých spôsobov si môžete pozrieť v našich inštruktážnych videách.

Prípadne si môžete pozrieť videá vo vyššej kvalite priamo na YouTube 

 

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.