Screenshot_1

Ako na správne dýchanie pri krauli pre plynulejšie plávanie

Dýchanie pri krauli má niekoľko špecifík. V tomto článku si popíšeme niekoľko tipov na zlepšenie techniky dýchania pri kraulovom spôsobe. Mnohí plavci si ani neuvedomujú, že práve nesprávnou technikou dýchania si spôsobujú niektoré problémy, ako napríklad nožnicové kopanie nohami, zlú polohu tela či kríženie rúk.

1. Zamerajte sa predovšetkým na výdych

dýchanie pri krauli

Najčastejším problémom plavcov je, že nevydychujú vzduch pod vodou. Ak vydýchnete všetok vzduch pod vodou medzi jednotlivými nádychmi, jedinú vec, ktorú musíte urobiť keď sa vynoríte, je nadýchnuť sa. Zdá sa to ako maličkosť, no je to veľmi dôležité a môže to urobiť vo Vašom plávaní veľký rozdiel. Ak však nevydýchnete všetok vzduch a vynoríte hlavu za nádychom, nestihnete sa dostatočne dobre nadýchnuť. O problematike vydychovania sa bližšie dočítate v tomto článku.

 

 

 

2. Keď sa nenadychujete, držte hlavu v stabilnej polohe

Aj napriek rotácii tela musíte mať stále rovnakú polohu hlavy medzi jednotlivými nádychmi. Určite hlavu nemôžete otáčať za pohybom tela, pretože to môže rozhodiť Vašu koordináciu. Aby ste sa tomu vyhli, dáme Vám niekoľko príkladov, čo môžete vyskúšať. Veľmi nápomocné na tento problém je, ak sa budete po celý čas, s výnimkou nádychu, pozerať na určitý bod na dne bazéna. Prípadne si môžete skúsiť predstaviť, že máte na hlave položený pohár s vodou. Ten musíte udržať na hlave tak, aby sa nerozlial. Nacvičovanie stabilnej polohy hlavy počas záberov si môžete skúsiť aj doma pred zrkadlom.

3. Nezdvíhajte hlavu

dýchanie pri krauliAk pri nádychu zdvíhate hlavu, začnú sa Vaše nohy viac zanárať pod hladinu a to Vás výrazne spomalí. V skutočnosti nemusíte hlavu vôbec zdvíhať, stačí ju vytočiť do strany. Tak ako loďka rozrážaním vody vytvára vlny, rovnako tak aj plavec svojím pohybom vpred. Vytváraním takejto vlny sa medzi telom a hladinou vody vytvorí určité koryto vzduchu, ktoré sa využíva na efektívny nádych len s pomocou vytočenia hlavy do strany. Ak však hlavu zdvihnete nad hladinu, túto vlnu narušíte a tým aj koryto vzduchu. O to viac potom musíte hlavu nadvihnúť aby ste sa nenadýchli vody, ale vzduchu.

Ak máte problém s nadychovaním sa cez vytočenie hlavy, môžete si to skúsiť nacvičiť s plutvami v pozícii supermana – tzn., že jedna ruka je vystretá vpredu, kým druhá ruka je pripažená. Mierne kopte nohami a pozerajte sa smerom dole na dno bazéna. Keď sa budete potrebovať nadýchnuť, jednoducho jemne vytočte hlavu do boku, aby ste našli medzierku vzduchu medzi telom a hladinou vody a nadýchnite sa. Kopaním s plutvami si vytvoríte dostatočný ťah, preto sa nemusíte ponáhľať a sústreďte sa na nadychovanie cez koryto vzduchu, ktoré vytvárate svojím pohybom.

4. Nepretáčajte hlavu

Pretáčaním myslíme vytočenie hlavy za nádychom príliš do boku, čiže namiesto pozerania len do strany, do ktorej sa nadychujete, pozeráte smerom hore. Táto technika spôsobí, že vaše telo sa pretočí na stranu a stratíte balans. To zvyčajne vedie ku skríženiu trajektórie nádychovej ruky pred hlavou, ktorá nie je rovnomerne s telom, ale má zahnutý tvar. Často sa pri tejto technike vyskytuje aj nožnicové kopanie nohami. Spôsob, akým to môžete odstrániť je popísaný v predchádzajúcom bode, navyše sa však zamerajte na to, že pri vytáčaní hlavy sa budete pozerať do boku asi na úroveň okraja bazéna.

5. Nedostatočná rotácia tela

Pre správne dýchanie pri krauli je taktiež dôležitá aj dobrá rotácia tela. Keď správne rotujete svojím telom, nemusíte toľko vytáčať hlavu za nádychom. Ak bojujete s dýchaním, práve slabá rotácia tela môže byť dôvodom.

6. Bilaterálne dýchanie pri krauli

Ak sa naučíte a osvojíte si dýchanie do oboch strán, pomôžete si tým rozvíjať symetrickosť techniky. Ak dýchate len do jednej strany, je veľmi pravdepodobné, že máte slabú rotáciu do strany, do ktorej sa nenadychujete. To spôsobí, že neplávate rovno. Prínosmi bilaterálnej techniky dýchania ako aj tipmi ako si ju osvojiť sa budeme zaoberať v ďalšom článku.

Zdroj: http://www.swimsmooth.com

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.